За ползите и вредите от използването на полето subject по предназначение.
Невероятно е, че дори и днес, в ежедневие, в което забързаният ритъм на обмяна на информация може да те помете, ако не сърфираш умело, има email-ъджии, които и пет пари не дават за етикецията на кореспонденцията.
Да! Има и писани и неписани правила за възпитано онлайн общуване. За жалост обаче, както за почти всичко в мрежата и за това няма закони.
Много компании (повече у нас и по-малко по света) все още не си дават сметка колко е важно email комуникацията им да е подчинена на някакви правила, и да изискват от служителите си да ги спазват.
Има безброй сайтове, които съветват как трябва да се напише един служебен мейл, как да се отговори на електронно запитване, колко дълго да е едно писмо, какви изречения да се използват. Достатъчно ресурси за стегната и правилна кореспонденция има и на български. Няма причина, ако някой реши да се образова, това да не стане! Въпросът е колко ни интересува това?
Не случайно структурата на електронните съобщения е такава, каквато сме свикнали да я виждаме! Всичко е направено с цел удобство и бързодействие. Различните реквизити ни помагат да филтрираме информацията така, че да не губим излишно време, което освен че ни спестява излишни неприятни емоции, води в повечето случаи и до пестене на средства.
Ето за това не мога да си обясня защо някой не би се възползвал от хитринките, които му правят живота по-лесен! Време е да изплюя камъчето…
Заради вас самите, хора, използвайте subject-а!
Колкото е екзотично словосъчетанието email etiquette, няколко пъти по-голяма е минималността на вероятността да получите електронна поща с нормален subject. Subject-а или онова поле наречено “Относно” (в различни безплатни пощи се среща и като „Тема”) е малкото нещо, което може да спести няколко десетки хаотични цъкания в търсене на определеното съобщение.
Това е кореспонденцията ми с клиент, с когото работя. От тези 15 електронни писма само две писма се отнасят до въпросната тема. Останалите тринадесет са за други проблеми и възможности, касаещи един голям проект. По-лошо можеше да е само, ако вместо едно и също заглавие нямаха такова!
Колкото са мейлите, три пъти повече бяха разговорите по телефона. При всяко телефонно обаждане имах шанса да изпробвам късмета си, кликайки върху списъка с писмата, докато намеря съдържанието, което ще коментираме. Към края на техния (на клиентите) работен ден успеваемостта ми се увеличи драстично! Без да коментирам възторга си от това начинание заявявам – това не пести време!
Въпрос на личен избор и малко стил е да се използват благинките на електронното общуване! Subject-а на електронните писма е една възможност да улесните хората, от които искате нещо, да ви го доставят по-лесно и по-бързо!