Социалните мрежи и нашето отсъствие от тях.
Всички имаме голям брой сайтове, на които сме членове и онлайн услуги, за които сме абонирани. И ако някога, просто решим да изтрием членството си някъде, се оказва, че не е толкова лесно, ако ще и причината да е само за да си улесним живота или просто, защото определена услуга вече не ни е нужна.
Това, за което често не си даваме сметка, когато създаваме всички тези профили, е колко трудно може да бъде заличаването им!
За някои сайтове това представлява сложен процес от няколко стъпки, който може да продължи и до седмица, за други времето е по-малко, но пък изискват многобройни действия от страна на потребителя.
Ето какъв е процеса (и колко лесен или труден е той) по заличаването на профил от сайтовете с популярни уеб услуги и социалните мрежи.
Трудност (по скала от 1 до 5, където 5 е най-трудно): 5
Изтриването на профил от Facebook е малко по-сложно, отколкото при други сайтове. Има два варианта за да се отървем от профила си във FB. Единия начин е за “постоянно”, а другия позволява да промените мнението си по-късно.
Ако просто искате да затворите акаунта си за известно време, с опция да го възстановите по-късно, можете да деактивирате профила си. Това е лесно! Отивате в настройките на профила и избирате “Закриване на акаунта”. Това веднага прави профила ви невидим за всички останали във Facebook. Ако решите на по-късен етап, да възстановите профила си, просто го активирате отново.
Ако, обаче, искате постоянно да заличите профила си, трябва да се обърнете със специално искане към Facebook. Номера тук е, че те няма веднага да изтрият профила ви. И ако преди тази процедура да е задействана, вие по някакъв начин се свържете с профила си, заявката за изтриване се анулира автоматично.
Заради това е добре да наобиколите всички компютри и мобилни умнифони, през които по някакъв начин сте ползвали услугите на Facebook и да заличите данните за достъп до профила си, като по този начин ще се предпазите от случайно влизане.
След това можете да използвате формата за заличаване – Изтрий моя акаунт. И… не забравяйте, че не трябва да влизате в профила си по никакъв повод след това. Няма официална информация, за това колко време е необходимо профилът ви да бъде изтрит, но неофициално казват, че отнема 14 дни. За да сте сигурни по-добре изчакайте поне месец, преди да влезете в профила си за да потвърдите, че е изтрит.
Трудност: 2 от 5
За разлика от Facebook, изтриването на профил във Twitter е относително лесно.
Всичко, което трябва да направите е да отидете в настройките на профила си и да изберете “Деактивиране на моя профил”, линк, намиращ се в долната част на страницата. Това е постоянно деактивиране, макар че отново може да отнеме до месец информацията, да изчезне напълно от системата.
Едно предупреждение: Ако смятате, че може да решите да използвате email адреса си, потребителското име или телефонния си номер в Twitter отново, променете ги преди да деактивирате профила си. Всичко е това е добре да направите, защото няма информация за това дали тези данни ще бъдат блокирани “за постоянно” от Twitter.
Трудност: 3 от 5
В LinkedIn е доста лесно да изтриете профила си, ако знаете къде да търсите тази опция. Кликнете върху “Settings” в горния десен ъгъл на екрана след като сте влезли в профила си, и след това изберете “Close Your Account” в “Personal Information”. Ще бъдете подканени да посочите причината, поради която затваряте акаунта си и след като потвърдите, профила ви ще бъде изтрит.
Сравнен със другите социални мрежи, LinkedIn вероятно е с най-улеснен процес за закриване на профили.
Трудност: 3 от 5
Като се има предвид, до къде е проникнал Google в онлайн съществуванието ни, може и да решите, че заличаването на гугълския ви профил е изключително сложно. Тъй като използваме различни техни услуги, нормално е да решим, че всяка изисква отделно прекратяване.
Като цяло, изтриването на профила от Google е лесно. Има само няколко услуги, които изискват специално отношение. И разбира се, с изключение на няколко такива, за които пълното заличаване на акаунта е невъзможно. Например, в Google Analytics, можете да изтриете всеки отделен сайт който следите, но не и самия Google Analytics профил.
За да изтриете основният си Google акаунт, влезте в “My Account”, след като сте влезли в профила си. Изберете “Edit profile”, където в долния край на страницата е: Delete profile and disable Google Buzz completely. Това ви води към екран, в който ще трябва да потвърдите кои услуги искате да изтриете. Ако имате свързан YouTube профил, ще трябва да го изтриете допълнително.
С паролата си, трябва да потвърдите, че искате да изтриете профила си и ще бъдете уведомени, че все още носите отговорност за неуредени финансови транзакции, свързани с него. След това потвърждение акаунта ще бъде изтрит.
Някои услуги, като Google Alerts, Groups, и Docs, не се изтриват автоматично. За да се отпишете от Google Alerts, трябва да се върнете към първоначалния email, получен от Alerts и там да натиснете бутона ‘unsubscribe’. За Google Groups, ще се наложи да се отписвате от всяка група. Google Docs оставя общите документи и презентации на разположение на хората, с които сте ги споделили. Таблиците (spreadsheets), от друга страна, не достъпни щом веднъж сте изтрили профила си, така че предупредете хората, които работите преди да затриете акаунта си.
В оригиналната публикация на Smashing Magazine има обяснения и за профилите в MySpace (трудност 4 от 5), Ebay (3 от 5), Flickr/Yahoo! (2), Windows Live (2), Stumbleupon (1), Amazon (3) , YouTube (3) и PayPal (1).
По интересно е как в Wikipedia и WordPress.com изтриването на профил е НЕвъзможно. Да! Невъзможно!
Wikipedia
Трудност: НЕВЪЗМОЖНО
Уикипедия е един от малкото сайтове, които НЕ ви позволяват да изтриете профила си. Точно така! След като имате акаунт там – то е завинаги. Въпреки, че има известна надежда, ако наистина не искате да бъдете асоциирани с него.
В повечето случаи профилите могат да бъдат преименувани, а потребителските страници да бъдат изтрити. Въпреки, че това не изтрива следите изцяло, е ефективно решение да изчезнете от сайта.
Мотивите на Wikipedia за това са, че всички публикации трябва да са асоциирани с име/потреботел. Те не могат да са анонимни или без “автор”, тъй като това ще разруши обществения и отворен характер на сайта.
Почти същото е в сила и за WordPress.
Трудност: НЕВЪЗМОЖНО
WordPress.com не ви позволява да изтриете профила си. Вместо това, те препоръчват да го оставите неактивен. Ако сте обезпокоен от информацията, която сте качили в профила си там, не забравяйте, че винаги можете да я изтриете или замените с невярна.
Започнете с премахване на вашия блог. За да направите това, отидете в “Tools” и изберете “Delete Site”. Следва едно потвърждение по email. Можете да експортирате съдържанието на сайта си, просто за да имате резервно копие. След това подменете email адреса си и друга идентифицираща информация с фалшиви данни.
Колко и как ще заличите присъствието си по този начин – никой не може да гарантира!
Тази публикация е базирана на превод на How To Permanently Delete Your Account on Popular Websites на Cameron Chapman за Smashing Magazine.